Česká republika

Česko – Krkonoše – Sněžka

5. 4. 2008

Dnes nastal opäť deň, keď si idem splniť jedno z už dávnych predsavzatí. Ráno o 6.00 vyrážam z Vrútok na svojom francúzskom „šípe“ v smere na Žilinu. Prechádzam cez Makov už celkom volne ako za čias Československa. Dôvodom je už spomínaný Šengen. Ďalej cez „Valmez“ okolo Olomouca na Hradec Králové. Nasleduje Jaroměř a v Trutnove vyzdvihujem dnešného suputnika Jirka Štastného z Ústí nad Labem. Je to dávny známy z turistiky spred 15-tich rokov. Do Pece pod Sněžkou sme prišli okolo dvanástej. Čiže aj s drobnými prestávkami je to šesť hodín za volantom. Ubytujeme sa v súkromnom penzióne Avia a pár minút po pol jednej vyrážame po zelenej cez Ličší jámu k Chate na Rázcestí.
Odtiaľ ešte chvíľa po červenej a sme na Výrovke. Tu si dávame polievku a ja sa zalievam pivom Gambrinus. Cítim, že som dehydrovaný a tak poctivo dopĺňam tekutiny. Z Výrovky sme už na rozložitom hlavnom hrebeni Krkonôš a po červenej valíme k Luční boude. Počasie je opäť regulérne zimné, ako by povedal Jožko Puškár. Všade na hrebeni je cca pol metra snehu, ktorý je našťastie vychodený od množstva lyžiarov. A to je obdobie mimo sezóny. Prevláda vysoká oblačnosť, no fúka vietor, ktorý umožňuje slnku vytvárať bizardné obrazy. V Luční boude sme si dali čaj a kofolu. Potom nasleduje etapa po modrej do sedla nad Obřím dolem.
Tu nás už prefukuje permanentne a tak stúpame po červenej priamo na vrchol Sněžky. Okolo 17.00 stojíme na najvyššom vrchole Českej republiky/1602 m/. Nasleduje foto, pokochanie sa výhľadmi a ideme ďalej. Schádzame po žltej priamo cez Ružovú horu k Děčínskej boude. Odtiaľ zas po zelenej cez Bukové údolí až do Pece. Keďže sneh nás sprevádzal celou cestou, túra ktorá trvá v lete 3 až 4 hodiny, nám trvala 6 hodín. Sme uťahaní tak akurát. Vlastne na to, že som dnes strávil 6 hodín za volantom a ďalších 6 na horách, som na tom ešte pomerne dobre. Večer som to v Peci zazdil troma pivami Budweiser a tým som sa zmenil na zombi. Večer som bol taký ukoňovaný, že spánok sa dostavil dosť neskoro.
V nedeľu sa budíme do hmlistého a upršaného rána. Som síce unavený ale spokojný. Sněžku sme zdolali a aj počasie nám pomerne vyšlo. Takže bohaté raňajky v penzióne nás príjemne nalaďujú na cestu domov. Ešte zastávka v Peci na suveníry domov a potom repete cesty zo včera, akurát len opačným smerom. Spokojnosť maximálna.

Nie je možné pridávať komentáre.